Pandemie: Jsme nakažení, ale už dávno

My Češi jsme vyčůraný národ, vždy se snažíme věci obcházet a vykládat si cokoli po svém. Více než jinde platí to, že nevadí, když mě umřela koza, hlavně ať zhebne i sousedovi. Máme v krvi jistou vychytralost a nadání přežívat i opravdu ošklivé věci. A umíme se také pořádně semknout a nadchnout, když je vhodná konstelace.

Aktuální dění obnažuje všechny naše vlastnosti na dřeň a pomyslná hranice mezi blbcem a inteligentem se rozmělňuje, protože čelíme hnusu, který nikdo z nás nezažil. Tím spíš v dnešní uvolněné době s mnoha možnostmi.

 

Když to začalo

Ještě pár týdnů nazpět mělo snahu všechno bagatelizovat celkem hodně lidí, ale nyní doma šijí pytle na ksichty a nakupují zásoby jak před soudným dnem.

Říkali: „To sem nedojde, ať si to ty Číňani vyžerou.“

No a už si to vyžíráme z plna hrdla také. Včetně aktuálně první oběti v době psaní tohoto blogu. Jsou to právě oni, kteří zavírají oči, dokud jim někdo nesáhne na jejich pomyslnou svobodu a pak si to už pozdě uvědomují a nekompromisně přehánějí veškerá opatření, která jsou na náš malý hrdý národ aplikována z koblihového trůnu.

 

Lynčování za nemoc a pokrytectví

Asi nemá smysl řešit, kdo to sem přinesl. Čelí tomu celý svět a pár nadšených lyžařů to odneslo. Právě tak to mohli být klasický nájezdníci do Chorvatska nebo studenti z výměnných pobytů. To už je jedno.

Ale co mi jedno není je to, že lidi, kteří jsou nemocní a byli v zahraničí, dostávají pořádný sociální čoud a zhovadilci, kteří normálně zavírají hranice migrantům a očerňují menšiny, mají nový cíl. Tohle tažení a lynč je opravdu smutné a vytváří ve všem tom obecném semknutí velkou černou skvrnu.

Na druhou stranu bych nerad, aby to vyznělo tak, že jsem tupý zastánce lidí, kteří se houfně vraceli do země zaslíbené, jen aby se vyhnuli kontrolám na hranicích a byli v případné karanténě. Jako lidi, pardón, ale právě kvůli vám budou padat babičky a dědové jako hrušky, a nevyhne se to pravděpodobně ani vaší rodině.

Zrovna tak absolutně nechápu lidi, kteří se vraceli během posledního týdne ze zahraničí a řekli si, že nemá cenu řešit karanténu, když nebyli v rizikových oblastech definovaných Prymulovým týmem. To je absolutní pokrytectví. Že naše zpomalená vládní opatření nedefinovala příchozí lidi na letišti jako rizikové a plošně je netestuje beru jako velký problém, ale že se to neděje, neberu jako signál k tomu, abych si tu karanténu sám nenaordinoval. Někdy je lepší se jen zamyslet na možným dopadem svých rozhodnutí a podle toho jednat.

 

Poražení a vítězové v době nedostatku dostatku

Ano je to tak, naše vláda to nemá lehké a v mnoha ohledech to pohnojila. Především absolutním podceněním potřebných zásob zdravotnických ochranných pomůcek. Na druhou stranu to snaží zakrýt jedněmi z nejpřísnějších opatření na světě. A díky za ně. Ale i to má své vítěze a poražené.

Asi nejvíc to doufám odnese pan agromagnát, jelikož se ukazuje, že je prostě zakonzervovaný ve své touze po manipulaci s lidmi a ostatní řadí na druhou kolej. A právě na té druhé koleji mu ujíždí vlak a víc a víc lidí začíná rozumět jeho sobeckým rozhodnutím, jež i v nouzovém stavu háčkují dozorčí radu ČT, mutují zákony pro sněmovnu, aby si ochránil svůj komplex mocipána a nepřišel o vliv ani bohatství, naopak.

Druhým by měl být náš neZeman, ke kterému se nemá smysl vyjadřovat. Občas je lepší mlčet, když melu hovna, že pane prezi… inženýre.

Vítězem na politickém poli je zcela jistě Hamáček, který se v červeném svetru vynořil jako Excalibur z jezera a působí tak, že vše, co říká a dělá, dává smysl i malému čecháčkovi. Asi ty socany zase na pár let vytáhne z bahna.

A máme tu ještě jednu sadu vítězů a poražených. Bohužel jsme jako občané ČR prozatím poražení my. Jak se ukazuje, úspěšnost a zvládnutí epidemie Covid-19 závisí nejen na kapacitě nemocnic, přístrojích a obětavém nasazení zdravotníků, policistů a dalších složek v první linii, kterým se klaním, ale také, a možná především na plošném testování obyvatelstva. Dokud nebudeme plošně testovat minimálně šedesát procent lidí v zemi, tohle se zvládnout nepovede. A musí to být rychle. A zdarma, nikoli za tři tácy, že pane premiére.

A vítězem se stává původce viru. Ano, Čína se vyhrabává z ekonomického dna a využívá nedostatku EU a následně Ameriky, aby naskočila na vlak prachů a dominance díky dodávkám zdravotnického materiálu. Zaseli semínko virusu a nyní budou sklízet zlato.

 

Hlavně se neposrat

Tak lidi, aby to končilo něčím pozitivním. Spolu to dáme a noste ty pytle na ksichty, stejně je to povinný, tak bez keců jo. A myslete na své rodiče, blízké a děti. Plus nezblázněte se, udělejte si v té repetitivní denní rutině kratší bloky a ty postupně ukrajujte a nějak to k tomu večernímu filmu doklepete.

 

PS: Trocha konspirace nakonec. Čína to vyvinula a je to umělé upravený virus. Už to, jak to v miliardové zemi zvládli údajně zaříznout jen na cca 80 tisících nakažených lidí mi smrdí. Skoro jako by věděli jak na to nebo ty čísla extrémně neodpovídají, což bych se u tohoto režimu ani nedivil.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s