Měsíc pro grafika – Jirka Hořavka

Každý měsíc jeden zajímavý rozhovor a ukázky vybraných prací jednoho grafického designéra… Květen:


Jirka Hořavka

Web: https://stroystudio.com/

Fcb: https://www.facebook.com/stroybook/

Medailonek:
Ahoj, jmenuju se Jirka a v současnosti působím v odvykací skupině jménem _Stroy. Jsem milovníkem všeho vizuálu a jsem i trochu kreativitou posedlý workoholik.


Rozhovor

  1. Jak a kdy ses ke grafice dostal?

Podědil jsem to asi po mámě. První polovinu života jsem pročmáral na papíře, abych se na střední dostal ke svému prvnímu Celeronu. Asi moc nerozděluju kreslení a grafiku, takže moje začátky se datují někde kolem školky a čmárání doma na zeď. Pak se to jen na střední prolnulo v něco, co mě nyní živí. Teď už jsem pár let spokojený v našem studiu _Stroy.

  1. Na co se nejvíce zaměřuješ, ať už jde o styl nebo výběr zakázek?

Jsem nepoučitelný a nerozhodný grafický romantik. Dělám vše, přitom nic na 100 %. To je moje největší slabina. Zajímají mě loga, identity, webdesign, 3Dčko, velkoplošný malby, 3Dmapping, obalový design, design výrobků. Nic z toho ale nedělám dostatečně dobře, jak bych chtěl.

Co se týče zaměření, tak ve _Stroyi vlastně nehledáme určitou kategorii zakázek, ale spíše určité klienty. Máme vysněného zákazníka, který má otevřenou mysl, chce atypické řešení mimo klasické formáty, má produkt, kterému i my sami věříme a tlačí ho kupředu spousta peněz. Nejsme ale včerejší, takže nám stačí část z toho všeho. Jestli jde o logo, malování, web, 3Dmapping, to je vlastně úplně jedno.

  1. Jaký máš názor na současný grafický design v ČR?

Dobrý, takže za 3. Díky bohu za ty internety, že dneska lidi vidí, kde se co šustne na druhý straně zeměkoule. Vyrovnává se tak propast mezi tím, co se děje v graficky vyspělejších zemích a tady. Klienti chtějí méně Comic Sansu a Helveticy a nechají si víc poradit. Asi mě trochu štve, že je tu málo originálních osobitých věcí. Hodně kvalitní řemeslný grafiky na motivy současných trendů typu Apple minimalismu nebo hipsta emblémy, ale nic, co by mi vystřelilo mozek z hlavy a dalo mi facku, jak je to jiný.

  1. Jaký je tvůj srdcový projekt, na co si nejvíce pyšný?

Jednoznačně _Stroy. Čím je v tom člověk déle, má chuť dělat větší věci co mají váhu i dopad. Byl by největší omyl myslet si, že to zvládne člověk sám. A vzhledem k mému problému s autoritami a faktem, že jsem vlastně nebyl nikdy zaměstnán, je _Stroy, tak jak funguje, jediným ekosystémem, ve kterém dokážu fungovat a je to takový náš největší utopický projekt. Máme stále svojí autonomii a nemusíme se zpovídat žádnému managementu. Tak na to jsem nejvíc hrdý. A taky na to, co přinese tenhle rok, a to se zatím necháme překvapit.

  1. Jak a jací zákazníci tě nejčastěji oslovují?

Známý známých známého. Zatím fungujeme na doporučení, reklamu nemáme, a tak to taky vypadá. Máme v portfoliu projekty od minisrdcových klientů až po korporáty. Spolupráci se snažíme nastavit tak, jak jsem psal výše. Většina se ozývá, že o nás slyšeli nebo od nás něco viděli. Klasika.

  1. Čím jiným by ses rád živil, kdybys nedělal grafický design?

Asi hudbou, přijde mi to vlastně stejný, akorát dráždíš jiný smysl. Pak možná řidič sanitky, barman, tatér, rentiér. Asi bych chtěl pracovat s lidmi.

  1. Máš nějaké doporučení pro začínající grafiky?

• Udělat si revizi toho, co vás nejvíc baví a držet se jen té jediné věci a dělat ji naplno. Jinak v tom budete chycený jako já a nebudete dělat nic na 100 %.

• Pak základ je sebe vzdělávání – v době internetů stačí zaspat rok a děláte věci úplně mimo.

• Ke všemu hledat reference – všechno co vymyslíte, už v 99,99 % někdo vymyslel před vámi.

• Najít si tým, kde to máte všichni stejně nastavený – nejlepší tah pro nejrychlejší sebe zlepšování, sebereflexi a velké projekty.

• Dělat si portfolio – co není zdokumentované, jakoby jsi nikdy neudělal.

• Povídat si s klientama.

• Najít si odolnou drahou polovičku.

 


Ukázky z tvorby

SURREALBC

Jako asi každého, nejvíce mě bavěj věci z poslední doby a nekomerční věci pro sebe. Tohle jedna „vanovka“ co mě napadla při koupání. Shodou okolností se tu sešlo víc věcí a mělo to vlastně celkem velký dopad.

1surealbc

 

_STROY PF2018

Nová srdcovka, kde je dobře vidět symbióza věci, které ve _Stroyi děláme. Jde o 3d mapping na namalovaný anamorfní 3d prostor, čímž získáváme nereálný prostor v reálným. Jde vlastně celkem o unikát a otevírá nám do tohoto roku hodně nových projektů.

Mrknout na video a další můžete zde: https://stroystudio.com/cs/gallery/categories/projekce

2pf2018

 

Lipo.ink

Lipo mě baví, protože je to jednoduchý hravý vizuál na poli institucí vedených státem. Takový malý vítězství v boji s větrnými mlýny. Čím větší firma/instituce, tím víc rozhodovacích orgánů, guidelines apod. Jsem rád že na Libreckém kraji mohlo vzniknout něco takového. A super spolupráce s druhým grafikem Ondrou a programátorem Tomem.

https://stroystudio.com/cs/gallery/clients/lipoink

3lipo

 

JABLOTRON GROUP

Web pro Jablotron Group. Opět větší firma, která to nechala nakonec na nás a povedlo se realizovat spoustu detailů. Opět symbióza více věcí co tu děláme.

http://www.jablotrongroup.com/

4jablotron

 

PIVOVAR VOLT

Pivovar Volt. Srdcovka, kde zatím děláme první poslední. U etiket proběhlo další malý vítězství, kdy vyhrály na větší český soutěži zlato o nejlepší pivní etiketu, což byla taková malá facka všem, klasickým přezdobeným pivním etiketám.

https://stroystudio.com/cs/gallery/clients/volt

alletikety


 

Máte zájem být v příštím Měsíci pro grafika? Napište na par.agon@email.cz a pošlete i odkaz na vaše práce…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s