Měsíc pro grafika – Pavel Stianko / Bitworks

Každý měsíc jeden zajímavý rozhovor a ukázky vybraných prací jednoho grafického designéra… Březen patří:


Pavel Stianko a jeho Bitworks

Web/fcb: https://www.facebook.com/bitworks.cz/

Medailonek:
Baví mě spojovat hezké věci a moderní technologie. Zaměřuji se především na digitální grafiku – od kreativních webových prezentací až po návrh firemní identity.


Rozhovor

  1. Jak a kdy ses ke grafice dostal?

Bylo to v době, kdy teprve začínaly digitální fotografie a já jsem jako brigádu během střední dělal fotky pro celý Liberec – naštěstí to byly asi 3 zakázky denně. To jsem se poprvé dostal k Photoshopu a děsně mě uchvátilo co se s ním všechno dá dělat. Takže jsem pak třeba lidem ze srandy naklonoval 2 stejné stromy do fotky, ale naštěstí si toho nikdo nikdy nevšiml.

  1. Na co se nejvíce zaměřuješ, ať už jde o styl nebo výběr zakázek?

Při výběru zakázek je pro mě nejdůležitější, abychom si s klientem rozuměli. Ne jenom ohledně zakázky, ale tak celkově lidsky. Už několikrát jsem bral zakázku jen kvůli tomu, že to byla velká značka, ale s klientem to mezi námi nefungovalo. Bohužel vždycky jsem toho později litoval – každý má o projektu pak jinou představu a nakonec z toho vznikne takový kočkopes. Když máš stejně naladěného klienta, tak ti vlastně pomáhá – ať jde o fotky, které připraví nebo o další nápady k designu.

  1. Jaký máš názor na současný grafický design v ČR?

Je to jako všude ve světě. Jsou tu perfektní designeři, které obdivuji, ale i spousta lidí co začínají a ještě toho nemají moc za sebou. Občas mě ale překvapí, když se podívám na něco fakt perfektního a zjistím, že to dělal 18-letý klučina z Čech a já si připadám pak jak úplný máslo.

  1. Jaký je tvůj srdcový projekt, na co si nejvíce pyšný?

Jsou to většinou menší projekty, kde cítím velké nadšení klienta. Z poslední doby je to určitě Jedno Kafe. Kluci za mnou přišli, že by chtěli kompletní branding jejich nové kavárny. Když jsem je slyšel mluvit o tom, jak jsou zapálení do kafe a celé věci, tak mi bylo jasné, že musíme společně vytvořit něco perfektního. Lámal jsem si s tím dlouho hlavu, abych tam neprásknul jen něco jednoduchého, ale aby v tom byl v nápad. Když přišli na další schůzku, tak mi oznámili, že se nakonec rozhodli změnit název na jiný a mně přišlo škoda zahodit ten super nápad co už byl hotový. Ukázal jsem jim tedy celou prezentaci loga, kelímků, tašek a oni se do všeho naštěstí hned zamilovali a na jiný název se hned zapomnělo.

  1. Jak a jací zákazníci tě nejčastěji oslovují?

Zákazníci mě oslovují na základě prací co jsem dělal. Většinou chtějí něco víc netradičního než nabízejí firmy okolo. Líbí se jim, že se do věcí snažím vnést nápad a dost si potrpím na detaily. Jsem schopný si celý den hrát s věcí na webu, kterou objeví třeba jen jedno procento návštěvníků, ale mně to dělá radost.

  1. Čím jiným by ses rád živil, kdybys nedělal grafický design?

To je těžké – hrozně mě baví tvořit, ať už ze dřeva nebo na počítači. Kdybych se ale musel tohohle vzdát, tak bych asi chtěl mít knihkupectví jako Bernard Black. Celý den bych si četl knížky a popíjel víno. Jo to by bylo super!

  1. Máš nějaké doporučení pro začínající grafiky?

Nejdůležitější je vybírat si na čem budeš pracovat a co si umístíš do portfolia. Chápu, že ze začátku je to těžké a spíš se bere všechno co přijde, ale můžeš se pak lehce dostat do situace, kdy se ti ozývají jen lidi na základě zakázky, která tě vůbec nebavila a to se pak s tebou vezu stále dokola. Hledal bych tedy ideálního klienta s kterým bych klidně zašel i rád na pivo.


Ukázky z tvorby

Jedno Kafe

Kompletní branding kavárny.

https://www.behance.net/gallery/57012571/Jedno-Kafe

jedno1jedno2jedno3

 

Moon Gallery

Logo a zpracování výstavních prostorů v baru Stereo.

https://www.behance.net/gallery/59502615/Moon-gallery

moon0moon1moon2

 

Jizerské *ticho

Webové stránky pro liberecký undergroundový blog.

https://www.behance.net/gallery/62081195/jizersk-ticho

jizerske1jizerske2

 

Rezort U Fořta

Koncept nového loga a brandu.

uforta1uforta2uforta3


 

Máte zájem být v příštím Měsíci pro grafika? Napište na par.agon@email.cz a pošlete i odkaz na vaše práce…

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s