Měsíc pro grafika – Václav Pajkrt aka Projekt0

Každý měsíc jeden zajímavý rozhovor a ukázky vybraných prací jednoho grafického designéra… Dnes jde o:


Václav Pajkrt aka Projekt0

Web: projekt0site.com
Facebook: www.facebook.com/page.p0

Medailonek:
Pracuji jako grafik ve firmě a občas vypomáhám externě. Srdeční záležitostí je ale můj osobní projekt, jehož cílem je spojit zkušenosti z 3D grafiky, oblasti tisku a sazby, typografie a fraktál artu. Inspiraci čerpám z makro snímků přírody a fascinujících záběrů ze skenovacího elektronového mikroskopu (SEM).


Rozhovor

  1. Jak a kdy ses ke grafice dostal?

Ke grafice jsem se dostal zhruba v roce 1995, kdy jsem se začal seznamovat s 3D grafikou, ještě na 486ce na základní škole. Poté bylo mým snem stát se 3d modelářem a animátorem. Ke konci střední školy a krátce po ní, jsme s kamarádem zkoušeli tvořit náš první krátký animovaný film. Bohužel, z důvodu tlaku na zapojení se do pracovního procesu, jsme tento počin nedokončili. Nastoupil jsem jako junior grafik do reklamní agentury, kde jsem se poprvé setkal s tiskovinami, reklamními předměty a webem.

  1. Na co se nejvíce zaměřuješ, ať už jde o styl nebo výběr zakázek?

Jak už jsem se zmínil v úvodu, nejraději bych se věnoval kombinaci mých nejoblíbenějších kategorií, což je v ideálním případě spojení abstraktních či fraktálních tvarů s mnohostránkovou sazbou a hezkou typografií. Tedy možnost využití těchto dovedností, např. pro imageový katalog, web, prezentaci či jiné materiály. Ale ne vždy situace dovolí tuto kombinaci.

  1. Jaký máš názor na současný grafický design v ČR?

Popravdě myslím, že grafický design v ČR je zhruba stejný jako ve světě. Je zde vynikající, průměrná i velmi špatná tvorba . Já se více inspiruji spíše ve světě, co se dělá a jaké jsou trendy. Občas ale narazím na české designéry, kteří mě ohromí kvalitou návrhu, ať už se jedná o UX/UI, web/digital, typografii/sazbu či motion design a 3D. Takže si myslím, že v ČR je velmi dobrá úroveň grafického designu.

  1. Jaký je tvůj srdcový projekt, na co si nejvíce pyšný?

Spojení abstraktní ilustrace se sazbou v mém osobním projektu. Vzal jsem dvě oblasti, které mě nejvíce baví, a zkusil je spojit dohromady. Pro sazbu jsem si vybral veřejně publikovanou vědeckou zprávu o molekulách. K tomuto tématu jsem vytvořil doprovodné ilustrace. Ponechal jsem obsah a redesignoval celou zprávu. Výsledkem je má vlastní interpretace vědecké zprávy, doplněná o zajímavý vizuální obsah. Tato práce mě velmi bavila, a proto bych ji označil za svůj srdcový projekt.

  1. Jak a jací zákazníci tě nejčastěji oslovují?

Oslovují mě dle doporučení přátel a bývalých kolegů. Ještě jsem nebyl schopný vypustit do světa plnou prezentaci, na jejímž základě by mě oslovovali zákazníci napřímo.

  1. Čím jiným by ses rád živil, kdybys nedělal grafický design?

Tak tohle je opravdu těžká otázka. Už se mi stalo, že jsem vyhořel, a jednu chvíli jsem o grafice nechtěl ani slyšet. V tom období jsem přemýšlel, co dělat jiného než grafiku… a na tuto otázku jsem nenašel odpověď.

  1. Máš nějaké doporučení pro začínající grafiky?

Pamatuji si, že jako začínajícího grafika mě nejvíce naplňovala inspirace od profesionálů v oboru. Vždy po nějaké době brouzdání na blozích jsem dostal chuť tvořit. Doporučuji ideálně začít sledovat ty nejlepší a učit se od nich. Další dobrá věc je cvičit se dle různých tutoriálů. Zdrojů je k dispozici opravdu spousty. A poslední věc je určitě mít alespoň nějakou vytrvalost a zkoušet, zkoušet a zkoušet. Tím se právě člověk učí. Samovzdělávání je v tomto oboru nutností.  Přijde mi, že já sám se pořád učím.

 


 

Ukázky z tvorby

Vědecká zpráva o molekulách

Zde je ukázka tzv. „srdečního“ projektu. Cílem bylo spojit sazbu a typografii s doprovodnými ilustracemi, které by vizuálně obohatily samotnou zprávu.

https://www.behance.net/gallery/61184153/ProteinQuercetin-Scientific-Report

 

ČEPS výroční zpráva

Na tomto projektu byla radost pracovat. Jedna firma a dvě elektronické výroční zprávy. Šlo o navržení dvou layoutů do výběrového řízení a po následné výhře celé zpracování obsahu (tvorba doprovodné grafiky a sazba).

http://work.projekt0site.com/portfolio/print/ceps-annual-report-2015/

 

Osobní projekt Chlorotiqua

Další z osobních projektů. Na základě objektu, který jsem vytvořil již dříve, jsem vygeneroval rozmanité tvary, bohaté na detaily, připomínající hlubokomořský svět. Záměrem tohoto projektu bylo vytvořit ucelenou sérii velkoformátových plakátů.

http://projekt0site.com/portfolio/fractals/chlorotiqua/

 

Solight produktový katalog

Požadavkem klienta, firmy Solight, bylo vytvořit produktový katalog, který by obsahoval brandové prvky. Byla to náročná práce, ale myslím, že z několika měsíčního projektu vznikl docela zdařilý katalog. Tato práce obsahovala rozsáhlou sazbu a 3d grafiku s montážemi jednotlivých produktů.

http://work.projekt0site.com/portfolio/print/solight-catalogue-20152016/

 

Tripcove série

Tato série je postavena na variacích jednoho fraktálového vzorce. Výsledkem jsou detailní objekty rozmanitých tvarů od makovice až po houbovité struktury.

http://projekt0site.com/portfolio/fractals/tripcove-series/


 

Máte zájem být v příštím Měsíci pro grafika? Napište na par.agon@email.cz a pošlete i odkaz na vaše práce…

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s