Nekorektní #MeToo rozbor

Celým světem hýbou skandály pod hlavičkou kampaně #MeToo a všichni prznitelé a prasáci si určitě dělají strachy žlutou loužičku pod svými drahými křesly. A to je dobře. Je ale v pořádku širší dopad této vlny na společnost, ve veřejných prostorech a na kulturu? Co myslíte?

 

Já tvrdím, že to může dopadnout všelijak. Nemyslím si, že sexuální obtěžování je výdobytek moderní doby. Jak už můj úvodní obrázek naznačuje, jádro pudla je potřeba hledat hlouběji. Fláterníci budou kafrat a láteřit, ale oproti Ridleymu Scottovi mají výhodu v tom, že jejich prznitele nemusí z análů vymazávat, jelikož ho nikdy nikdo neviděl a z knížek ho smažete těžko, že jo.

Jo, je to tak. Moderní západní společnost je vybudovaná na křesťanských, rozuměj šovinistických a antifeministických základech. Doba postoupila, ale chlapáctví je stále nadřazeno něžnému pohlaví a borci si myslí, že plácnutí po zadku nebo vtipný komentář typu: „Rád bych ti daroval perlový náhrdelník.“, je stále v pořádku. Omyl pánové, to je hnus.

Rozhodně si nemyslím, že do sexuálního obtěžování patří třeba honění penisu ve vlakovém kupé, to je už normálně trestný čin a ten kdo to dělá, by měl být za ty koule pověšen do průvanu, ne-li hůř.

Ale pozor, v dnešní online době se začíná vytrácet osobní kontakt, například Japonci se bojí vymření, protože většina mladých tráví víc času u počítače a koukáním na telefon než mezi lidmi a ztrácejí schopnost sociální interakce v běžném životě. A to je problém.

Když navíc vystavíme další bariéry a vcelku nevinné lichotky nebo decentní doteky při seznamování postavíme „mimo přípustné chování“, co nám asi zbyde? No, zbyde nám tak leda prd. Doba dlouhých námluv pomocí jednoho dopisu za měsíc je fuč. Když se vám nepovede získat sympatie dnes osobně, zítra si váš objekt náklonosti prohlédne váš profil na čemkoliv sociálním a může vás vyhodnotit negativně, i když byste bývali při osobním setkání uspěli. Tak se lidi trochu otevřete, nebuďte netykavky a nebojte se oslovit kohokoliv. Na druhou stranu se taky nebojte kohokoliv poslat někam, zdravé sebevědomí je také důležité. K tomu všemu stačí slušné chování a nebýt prase nebo nadržená rajda a můžeme jet dál i bez dalších bariér.

Jako dobře, když mě bude osahávat producent nebo celebrita, je to blbý, ale je tu asi miliarda lidí, kteří by se osahávat s radostí nechali, když jim to pomůže v kariéře nebo ke zvednutí společenského kreditu. Není to správné, ale neděje se to jen ve filmovém průmyslu. Však kolik ředitelů má manželky z řad „bývalých“ sekretářek, viď Petře Nečasi?

Holka dokáže být úspěšná i bez toho, aby zalehla s otylým producentem. Jen to má možná těžší. Ale spousta z nich to dělá a chudák otylý producent si pak už ani není vědom svého nevhodného chování. Nejde říct, že si to ženský dělají sami. Nedělají, ale jdou tomu naproti. A myslím, že se to v menší míře děje i v obráceném gardu.

Nejvíc je absurdita aplikování této jinak pozitivní kampaně vidět v kultuře. Ty výmazy a distanc od obviněných je fujtajbl, presumpce neviny je ta tam a lidi se odstřelují jak na běžícím pásu. To není dobře. Navíc se mnohdy jedná o letitá obvinění a i zde, někdy bohužel, platí, že „už je to dávno“.

Abych to nějak zakončil, asi každý byl někdy nepříjemně osloven, někdo se ho dotknul na místech, kam smí jen toaletní papír a nebo se setkal s nechutnou identitou, která nepochopila jasné“ NE!“.

Ale nechme prostor pro komunikaci a seznamování lidí s lidmi, buďme slušní a nebuďme prasata a ono to půjde.

 

PS: Ideální příklad mám doma. Občas obtěžuje manželka mě a občas já jí a z těch dvou občas máme dvě krásné děti…

#MeToo   #MeNo

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s