Má být ^Liberec pyšný na své nové logo?

Včera jsem se účastnil tiskové konference, na které zástupci města odhalili nové logo a vizuální styl Liberce. Přítomen byl i autor vítězného návrhu Ondřej Zámiš, který logo sám představil.

Ihned po zveřejnění se na sociálních sítích rozpoutala velká debata. A jak už to tak bývá, většinou šlo o negativní ohlasy. Mnoho z těchto hlasů bylo velmi agresivních a musím podotknout, že to je ukázkový případ blbců, kteří křičí a hulákají do světa nějaké své názory, ale nemají zájem zjišťovat informace, které by jim tu hubu hned zavřely. Na druhou stranu se najdou také opodstatněné výtky a již jsem zaznamenal i první odvážlivce, kteří si dovolili nové logo chválit.

Takže nyní pro všechny a speciálně pro blbce shrnu, jak se věci mají

Původní grafika města neměla sjednocenou vizuální identitu. Nikdo nevěděl, co je a není přípustné a jak s tím nakládat. To způsobilo, že každé materiály byly jiné a komunikace ven se tříštila. Proto se město rozhodlo vypsat uzavřenou soutěž o nové logo. Zkusili to dvakrát a podle politické garnitury nebyly návrhy dostatečně kvalitní. O tom lze polemizovat, ale není to na pořadu dne.

Nakonec se rozhodli o vypsaní soutěže ve spolupráci se spolkem CZECH DESIGN, který má velké zkušenosti s pořádáním veřejných grafický soutěží. Soutěž byla s dostatečným předstihem zveřejněna. Vypsána byla na dvě kola. Do prvního kola se mohl přihlásit kdokoliv se svým návrhem a toto kolo bylo anonymní. Porota složená ze zástupců města a odborníků přizvaných spolkem CZECH DESIGN, kteří byli v přesile, kvůli lepšímu a odbornějšímu výběru z návrhů, vybrala z cca. 160 soutěžních návrhu pouze 3. Ti postoupili do druhého kola, ve kterém měli prezentovat své rozpracované výtvory před porotou. Za účast ve druhém kole měli autoři dostat skicovné 20 000 Kč i v případě, že jejich logo nebude vítězné. Toto je běžný postup, jelikož v druhém kole již museli rozpracovat své návrhy více a tzv. skicovné je tedy na místě. Všechny tři návrhy z druhého kola měly být dle zadání na CZECH DESIGN zveřejněny. Následně mělo být vybráno logo vítězné a s autorem podepsána smlouva, která byla již při vyhlášení soutěže veřejná. Autor za svůj vítězný návrh dostane 315 000 Kč. Za tuto částku má město dostat veškerá práva k novému logu, jeho grafický manuál včetně rozsáhlého manuálu vizuálního stylu a komunikace. Je to celkem hodně práce, to mi věřte. Navíc je autor povinen logo a vizuální podklady v případě nutnosti upravit, když k tomu město vyzve, a to až 2 roky po předání materiálů.

Nyní je tedy nutné zdůraznit, že to s největší pravděpodobností nebyl politický výběr. Pravděpodobně nehrála roli ani nějaká obálka. Peníze za celé dílo jsou dostatečně zajímavé, aby se soutěže účasnili i opravdu kvalitní tvůrci, což bylo cílem. V rámci celkové práce a nutné kreativity je částka zvolena správně. Soutěž byla vyhlášena kvalitně a proběhla bez problémů. Tedy skoro…

Spokojený ^Liberec?

Když jsem včera přicházel na tiskovou konferenci a uviděl poprvé nové logo Liberce na áčku před radnicí, celkem jsem posmutněl. Čekal jsem, že se snad Liberec nesveze na vlně totálního minimalismu a najbrtovského vytírání prdelí. Ale po prvním pohledu na logo jsem se začal bát.

Na konferenci nikdo nepřišel. Abych byl přesný, byli tam asi 4 zástupci médií, kteří si udělali pár povinných fotek, ale nic víc. Z řad veřejnosti nás tam bylo 6. A nutno dodat, že se nás 6 schází pravidelně na Digitálních pionýrech a bylo úsměvné sledovat naše společné reakce. Nedovedu si vysvětlit, proč tak důležitou věc, jako je nové logo a vizuální styl, nepropagovala radnice více a nechala to takhle zahnít. Skoro jako by se bála reakcí. Prezentace loga byla velmi suchá a nezáživná. Pohled na tváře politických zástupců, kteří uvědoměle přikyvovali každému autorovu slovu, aniž by vlastně věděli o čem mluví, byl opravdu úsměvný.

Názor na samotné logo si každý musí udělat sám. Mně se zatím nelíbí. Především kvůli tomu, že samotné v mých očích neobstojí a funguje pouze s doplňkovým vizuálem. Tam je znát autorova zkušenost a implementace loga nebo jeho fragmentu na materiálech funguje dobře. Ale je to zaměnitelné s mnoha jinými věcmi, které chtějí být barevné, roztančené a hravé. Pohled na to, co jsou současné trendy, se může velmi různit a v mých očích není toto logo moc trendy. Nebo naopak je až moc trendy, vyberte si.

Velký důraz autor kladl na to, že si logo může každý vytvořit sám pomocí klávesnice, že i malé dítě ho dokáže nakreslit a tím pádem je současné a funkční. To je skvělý argument, ale veškeré tyto výhody jsou také nevýhody. Tím, že si logo každý vyťuká na klávesnici sám, ho zároveň przní. Stačí, aby neměl správné grotesk písmo, které je bohužel pro laiky podobné tomu, které používá Syner (modří vědí). Omezení na to, že funguje pouze logo, které je schopné nakreslit i dítě, je velmi bolestné. Nejtrvalejší grafické značky, jakými bezesporu znaky měst nebo erby jsou, jen těžko dítě nakreslí. To ale není tak podstatné.

Důležitější je to, že jediné co dělá nové logo logem, je decentní stříška před nápisem Liberec. Bez něj jde jen o standardní a nijak neupravený font. Problém pak nastává ve chvíli, kdy v použití na různých vizuálech a barevných pozadích, které sám autor připravil, není ona stříška vidět. Velmi tučný font nápisu Liberec ještě více snižuje viditelnost stříšky, která má symbolizovat Ještěd a cestu Liberce vzhůru ke světlejším zítřkům. Stříška je viditelná pouze při velkém kontrastu. Ona fakt není vidět. Seděl jsem tam po celou dobu konference a na 70 procentech ukázkových materiálů ji marně hledal.

Autor vybral jako základní barvu, jeho slovy, „omlazenou“ červenou ze znaku města. Toliko k barevnosti, kterou ve svém dotazu přirovnal jeden z přítomných novinářů k nacistické historii Liberce. To nevidím jako problém, ta barva je fajn a kdyby se červená neměla používat kvůli nacistům, tak bychom asi měli všichni nahradit červenou krev za modrou, abychom nevyvolali pobouření při malé oděrce.

No uvidíme, jak se s tím Liberec sžije a jak budou vizuální výstupy funkční.

Za sebe bych rád ještě dodal, že vidím jako velký problém to, že původně slíbené zveřejnění tří návrhů, které postoupily do druhého kola, bylo potichu zrušeno. Tady je jasné, že není potřeba drolit informaci o novém logu ještě dalšími a vyvolat více dohadů o tom, které by bývalo bylo lepší. Jenže to neměli slibovat. Velké zklamání.

I když se mi logo nezamlouvá, neznamená to, že nemám respekt k jeho autorovi a odvedené práci. Sám jsem se účastnil a nepostoupil a bylo by opravdu hloupé, kdybych teď natruc hanil vítěze. Takto to opravdu není. Budu doufat, že se stříška upraví, aby byla vidět. Budu doufat, že se mi to začne líbit, že k té stříšce už nikdo nebude přidávat ještě jednu otočenou s čárkou uprostřed a že to na radnici bude mít na starost někdo zkušený a profesionální, aby se to totálně nepohnojilo. Nakonec buďme rádi, že nemáme logo jako Náchod, Jaroměř nebo Pardubický kraj. Vždy to může být horší. Avšak také i lepší.

Tak logotvůrcům zdar a hodně síly autorovi.

8 komentářů: „Má být ^Liberec pyšný na své nové logo?

 1. Petr Bušanský píše:

  Ondro, svou reakci uvádím i zde, tak jako na fb a trochu doplním.
  Jsem laik a řeknu nelíbí, VŮBEC NELÍBÍ! Slova odpovědných, hledejte v popisku myšlenku, dejte tomu čas a jiné řeči mne fakt iritují. Kdo z lidí co se podívají na logo budou hledat nějaký výklad proč to tak vypadá? Nikdo. Odborný pohled je důležitý, ale neméně důležitý je to, jaký veřejný odznak bude Liberec mít.
  S částkou 315000,- nesouhlasim. Logo společnosti není nijak méně důležité než logo města. Logo manuál střední společnosti musí obsahovat stejné prvky jako tento. Tato částka není tržní cenou.

  To se mi líbí

  1. @standakaluza píše:

   To máte pravdu, 315.000 je dost hluboko pod tržní cenou komplexní corporate identity organizace této velikosti. Co je střední společnost? Třeba Škoda Auto? Ti by se asi svým rozsahem použití loga dali s 5. největším městem ČR srovnat, ne?

   To se mi líbí

 2. Petr Staníček píše:

  Nejsem laik a NELÍBÍ VŮBEC taky. Já minimalismus apriori nezatracuju, ale on se musí zatraceně umět. K tomhle snad minimalisticky zredukuju svůj názor do dvou bodů: 1) ikonou Liberce je hyperbola a ne stříška; 2) ploše pokryté geometrickým vzorek ze stříšek se nedá říkat aplikace ani v nejvhlčím snu

  To se mi líbí

 3. Maly Japonec píše:

  Take si myslim,, ze se nejedna o trzni cenu. Jedna se pouze o napad. Zadna dalsi gracika prace se za tim neskryva, protoze jde o normalni znak z tabulky unicode. Navic zcela bezny znak. Dokazal bych si predstavit castu 10x mensi jako odpovidajici vynalozenemu usili. Ani pracne kreslene logo, dlouho cizelovane do uzasne podoby by si nezaslouzilo tuhle zminovanych 300 tisic. Ale takovy je dneska svet verejnych financi… kde je moznost penize dat podivnym zpusobem tam se vyuzije.

  To se mi líbí

  1. @standakaluza píše:

   Částka 10x nižší zhruba odpovídá časové investici 2,5 pracovního týdne. Chci vidět, jak za tu dobu vyhotovíte krom loga kompletní vizuální identitu s manuálem použití na všech požadovaných médiích a ještě vám zbyde dost času, který budete muset investovat libovolně během příštích dvou let v případě, že se město rozhodne pro nějakou dodělávku.

   Mám pocit, že komentující pod tímhle článkem dobrovolně vypnuli mozky 😦

   To se mi líbí

 4. Přemet Semix Bureš píše:

  Za sebe musím přiznat, že minimalismus není můj šálek kávy a s tím, jak se dnes všechno obhajuje minimalismem nejsem dost ztotožnený. Na druhou stranu je ta čistota uklidňující a prostě jednoduchá. To že se s tímto logem může sžít každý je asi pravda. Pokud se na to podívám z jiného úhlu, to může i obyvatel Litomyšle, Lanškrouna, nebo Letohradu atd. K tomu abych v něm viděl charakter Liberce se musím spíš nutit, než aby mě to trklo hned na první pohled. Máte naprostou pravdu Ondřeji, že vizuální styl města dodnes nebyl nijaký. Dle mého názoru je to proto, že v době, kdy bylo vymyšleno „staré“ logo Liberce ještě vizuální styl ve veřejné správě prakticky neexistoval. Možná v té době měla nějaký styl Praha, ale pokud si dobře vzpomínám, tak i ten přišel až v roce 2003 a to už snad i to „staré“ logo bylo na světě. Jako jeden z argumentů pro nový a jednotný vizuální styl Liberce jste uvedl současný stav tiskovin a grafických materiálů Liberce. Myslím, že v tom je jeden háček a to ten, že by zde musel být někdo kdo dodržování vizuálního stylu dohlíží a upravuje veškeré materiály. Nejsem si jistý, jestli tuto službu pokrývá částka 315 tis. korun. Pokud ne, nedokážu si představit, že by někdo z magistrátu byl natolik graficky schopný, aby dokázal udržet tu čistotu, jednotu a hravost, kterou nový vizuální styl nabízí. Snažím se tím asi říct: Všechna čest autorovi a jeho snaze pozvednou grafický vzhled Liberce, jen doufám, že celá tato snaha nevyjde nakonec vniveč. Možná to i tak trochu závisí na nás, jakožto občanech, abychom po městu požadovali manuál plně využívat.
  Každopádně díky za shrnutí a pohled profíka. Koneckonců nikdo z nás komentujících na představení vizuálu asi nebyl a tak můžeme kritizovat co chceme. Bez přímé konfrontace s autorem se to prostě jednoduše kecá…

  To se mi líbí

 5. Martin Slavík píše:

  Logotyp ^Liberec má něco do sebe, problematické je obyčejné ^L. Vždycky jsem měl pocit, že logo by mělo být jedinečné, což ^L jistě nebude, je to příliš obecný symbol, nijak s Libercem nesouvisející. Mezi jednodílným hyperboloidem a stříškou je přeci jen nějaký rozdíl. Argumenty autora loga o snadném používání kombinace písmen, jsou nesmyslné. Jasně je vidět, že písmena jsou mnohem tučnější, než stříška. Pokud se budou písmena používat v textu vše zapadne. Pokud by to bylo tak jednoduché, tak není potřeba vizuální styl. Jedinou nevýhodou starého loga byl formát, který nebyl čtvercový.

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s